7" Stand Alone AHD Quad Monitor
| Product Features 1. 7 inch AHD Quad Monitor 2. Support 1080P/720P/CVBS multiple signals mixed input, PAL & NTSC system automatically 3. Support 4CH video input and mulitple display mode 4. 3D HD image display 5. 4CH trigger control, support parking guideline on/off for each channel 6. Support screen flip for each channel 7. Built-in auto dimming |
|
| SPECS | Model No.:EV-7010MHQ |
| Screen | 7 inch IPS Screen |
| Screen ratio | 16:9 |
| Resolution | 1024*R.G.B*600 BOE |
| Backlight luminance | LED, Luminance 400 cd/m2 |
| Contrast | 500:1 |
| Frame rate | 1080P: 25f/S ; 720P 25f/S; D1: 25f/S |
| Viewing angle | UP—85°,DOWN—85°,LEFT—85°,RIGHT—85° |
| Working temperature | -20~+70 ºC |
| Working humidity | 85%RH |
| Storage temperature | -30~+85 ºC |
| Power supply | DC12-24V |
| Boot time | 5S |
| Current consumption | TYPE: 750mA |
| OSD control |
Image setting, Parking Guideline, Trigger Delay, Language, Flip, Auto-dimming, Volume |
| Power consumption | Normal working<9W (excluding the cameras) |
| Signal input | 4CH AHD 1080P / 720P /960P/ CVBS multiple signals mixed input |
| Trigger | 4CH trigger control, trigger delay could be set |
| Parking guideline | Support parking guideline on/off for each channel |
| Screen flip | UP/DOWN/LEFT/RIGHT turnover adjustable for each channel |
| Language | Simplified Chinese, English, Japanese, Korean, Hungarian |
| Image display | 1/2/3/4 images display adjustable |
| System | PAL/NTSC automatically |
| Auto dimming | Support |
| Shockproof level | 4G |
| Speaker | CH1 |
| Size | 180mm*121mm*24mm (excluding bracket and sunshield) |















































