EV-7010MAHD-DVR
| 一、Product Features | |
| 1. Support AHD 1080P/ AHD 720P/ 960H/ CVBS multiple video formats mixed input 2. Support AHD/ CVBS video signal with different PAL/NTSC mixed input (adaptive) 3. OSD Menu: Video setting, video playback, display setting, language selection, reversing setting, system setting 4. System can be set: brightness, contrast, saturation, screen flip, no signal automatically turn off the screen, reversing ruler switch 5. Support parking delay video recording (24H parking monitoring function); 6. Maximum support for 256G memory card, ultra-long panoramic image memory, convenient for users to access at any time; 7. Independent 2-way display function, automatically switch display when turning and reversing; 8. The panoramic monitoring record image controllable playback function is convenient for instant viewing; |
|
| 二、Product Specification | |
| Specifications | Model No.: EV-7010MAHD-DVR |
| Screen ratio | 16:9 |
| Resolution | 1024*R.G.B*600 BOE |
| Backlight luminance | LED, brightness 400 cd/㎡ |
| Contrast ratio | 500:1 |
| Frame rate | 1080P: P25f/s/N30f/s |
| Viewing angle | up-85°, down-85°, left-85°, right-85° |
| Working temperature | -30~+70 ºC |
| Working humidity | 85%RH |
| Storage temperature | -30~+85 ºC |
| Power supply | DC 12-24V |
| Boot time | 5S |
| Current consumption | TYPE: DC12V/650mA |
| OSD control | replay, video setting, display setting, language selection, reversing setting, system setting |
| Power consumption | <5W |
| Signal input | 2 channels of 1080P, 960P, 720P, 960H, D1 (CVBS) and other video input; Compatible with CVBS and AHD signal mixing input; Compatible with PAL and NTSC mixed input. |
| Burn function | Support (no video recording when menu is displayed) |
| TF card storage | Support 2-256G |
| Video compression format | H.264 compression mode |
| Recording resolution | 1920*1080 |
| File format | .TS |
| File size | 1 minute/36M |
| Replay | Single-channel synchronous playback, support pause, fast forward, fast reverse |
| System language | Chinese、English(can add multiple languages) |
| Display | Support two split screen switch |
| Trigger | 1 way reverse trigger control, adjustable function |
| System | PAL/NTSC automatically |
| Shockproof level | 4G |
| Audio | Support camera recording(CH1) |
| Horn output power consumption | 32*2W |
| Weight | |
| Size | |















































