China manufacturer ahd bus truck security night vision camera monitoring systems
1. Super Wide View: horizontal 130 degree, diagonal 170 degree
2. Super HD Camera: Backup Camera is 1/3"CMOS 960H
3. Parking line selectable to be open or closed
4. Waterproof and weather resistant housing for outdoor use
5. Excellent night vision
6. Infrared LED light: 14
7. Mirror / Normal image switch
8. Power supply: 9V ~ 12V/ 24V
9. Backup Camera Eliminate Blind Spots and Outside on Farm Tractor、Heavy Equipment、Maritime Ship、Trucks、Fork-lifts 、Security Escort 、Airport Vehicle
| Supper Wide Angle AHD Camera | |
| SPECS | Model No.:EV-122FHD |
| Image sensor | CMOS SC2315 1/3 |
| Resolution | 1080P/1920H*1080V |
| Illuminance | 0.1Lux,infrared night vision |
| Viewing angle | 2.1mm waterproof lens, D/H/V: 175 degree |
| Image | Mirror as default (Could set mirror&non-mirror switchable) |
| System | PAL system as default (Could set PAL&NTSC switchable) |
| Audio | Without audio as default (With audio optional) |
| Distance grid ( reverse linne) |
Without distance grid (Could set with distance grid or without switchable) |
| Appearance | Aluminium alloy material, out-standing design, suitable for bus, truck and small vehicles |
| Waterproof level | IP69K |
| Shockproof level | 4G |
| Connectors | 4PIN or RCA |
| Power supply | DC12-24V |
| Power consumption | About 1.5W |
| Maximum current | 130MA |
| Output | 1 channel HD output |
| Working temperature | -20℃ to 70℃ |
| Storage temperature | -30℃ to 80℃ |
| Size | 67*55*43.5mm |
| Weight | kg |
| Accessories | Extension cable, DC 5.5 male connector extension cable, hexagon screws, bracket, user manual |















































